Çınarcık Turizm Derneği olarak biz hem ülke i&cc" /> Çınarcık Turizm Derneği olarak biz hem ülke i&cc"> Çınarcık Turizm Derneği olarak biz hem ülke i&cc">
Anasayfa   -   Künye   -   İletişim 27 Şubat 2021 Cumartesi
       Siyaset  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  
 
      
Başlıksız Belge
  Çınarcık’ta, 23 Nisan’da Dünya Çocuklarının Buluşmaları 17.02.2021
Ayseren Soyer  /  
 Yazarın Diğer Yazıları
 Halk oyunlarının birleştirici gücü
 Çınarcık’ta, 23 Nisan’da Dünya Çocuklarının Buluşmaları
 Çınarcık'ın Naci Baba’sı
 Halk Oyunlarının Çınarcık’a etkisi
 Dünyanın en yaşlı halk oyuncusu Çınarcık’ta
 Çınarcık’ta Bir Halk Oyunları Hikayem
 Altın Çınarcık Festivali
 Folklor
 Milli kültürümüzle ilgili düşüncelerim
 Türk Halk Oyunlarına yolculuğum
 

Çınarcık Turizm Derneği olarak biz hem ülke içinde hem yurt dışından çocukların kaynaşması için 2005 yılı itibarı ile her yıl Çınarcık’ta Uluslararası 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Festivali’ni hiç̧ aralık vermeden 14 yıl boyunca sürdürdük ve sürdürmekteyiz. Bilindiği üzere tüm Dünyayı sarmış̧ olan pandemi nedeniyle 2020 yılında, her yıl gelenekselleşen bu festivali gerçekleştiremedik. 

2021 yılı için heyecanlı olup hazırlıklarımıza şimdiden başlamış̧ bulunup ümitle beklemekteyiz. Pandemi surecinin iyiye ulaşmasını temenni edip 15.’sini yapmak için sabırsızlanmaktayız. 

Bilindiği gibi dünya çocuklarını Türkiye’de buluşturan TRT olmuştur. TRT’den sonra ikinci kez çocukları İstanbul Beykoz ilçesinde 2005 yılında Beykoz Kaymakamlığı ile birlikte organize ederek bu festivali başlatmıştık. Ve oradan da, Türkiye’de 3. kez Çınarcık’ta başlatarak hiç̧ ara vermeden 14. Yıl aralıksız büyük coşkuyla kutlamaktayız. 

Bu festivali başlatmamızın amacı Dünya kültürlerini tanımak, öğrenmek, öğretmek ve yaşatmak. İlk başlarda gelen öğrencileri Çınarcık ailelerinin yanına yerleştiriyorduk. Biz yurt dışına çıktığımızda da bizim çocuklarımız da o ülkedeki ailelerin yanına yerleşip kültür kaynaşmaları yaşayıp çok anlamlı ve hiç̧ unutamayacakları anlar yaşıyorlardı. Son yıllarda bazı nedenlerden dolayı, bizim ailelerimiz kabul etmediler geleneği ve devam ettiremedik. Ama toplu bir biçimde misafirhanelerimizde ağırlayarak bu süreci devam ettiriyoruz. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Festivali Çınarcık’ımızın Uluslararası beklenen bir sembolü̈ olmuştur. İnşallah bu kültürümüzü yaşatmaya devam edeceğiz. Saygılarımı sunuyor hayırlı ve huzurlu haftalar diliyorum. 

      Köşe Yazarları

Ayhan Polat
Kalemin Gölgesi

KARMA OSB hakkında, bilen az, bilmeyen çok konuşuyor - 2
Ayseren Soyer


Halk oyunlarının birleştirici gücü
Bülent Gürçam


Çok mu zor? 2
 
 

Copyright © 1995 - 2021
       Siyaset  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -  

Yalova Haber  -  Çiftlikköy Haber  -  Çınarcık Haber